Obraz może zawierać: 1 osoba, stoi i w budynku

Obraz może zawierać: jedzenie i w budynku

Środa popełnia rozpoczyna okres Wielkiego Postu Jest to czas szczególnej refleksji nad życiem chrześcijańskim w odniesieniu do męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
W Środę Popielcową wierni nawiedzają kościoły, gdzie na znak rozpoczynającego się czasu pokuty, odbywa się obrzęd posypania głów popiołem. Popiół jest uzyskiwany ze spalenia poświęconych poprzedniego roku palm z Niedzieli Palmowej.

Środa Popielcowa, jako dzień rozpoczynający liturgiczny okres pokuty przyjął się w VII w., a za wskazaniem papieża Urbana II ceremonia posypywania popiołem. Przemijalność życia ludzkiego była akcentowana dużo wcześniej. Właśnie wtedy popiół uważano za symbol i znak żałoby i pokuty. Praktykowali to nie tylko Izraelici, lecz również Egipcjanie, Arabowie i Grecy. Chodziło o wyrażenie skruchy i podjęciu pokuty ze względu na ludzkie słabości i fakt przygodności bytu ludzkiego.

Obecnie obrzęd posypywania głów popiołem w liturgii Środy Popielcowej ma uświadomić człowiekowi przynajmniej dwie sprawy: po pierwsze, przemijalność życia ludzkiego (z prochu powstałeś i w proch się obrócisz) oraz po drugie, potrzebę przemiany i nawrócenia do Boga (nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię). Te dwie kwestie stanowią istotę dobrego przeżycia całego Wielkiego Postu, by później z prawdziwie godną postawą chrześcijanina przeżyć uroczystości paschalne.

Środa Popielcowa jako szczególny dzień w życiu Kościoła, stanowi dla chrześcijanina określoną, pozytywną wartość w duchowym odrodzeniu i powrocie do Boga. Dlatego też, cały okres Wielkiego Postu zachęca do refleksji nad życiem osobistym w odniesieniu do Boga i ludzi, pogłębionej zadumy nad relacjami między osobowymi. Chodzi więc o specyficzny rachunek sumienia, który w końcowej fazie ma doprowadzić do pojednania z Bogiem i ludźmi, do odrodzenia duchowego chrześcijanina.
Zapraszamy także na nabożeństwa pasyjne tj. Drogi krzyżowe i Gorzkie Żale.