Jacek Ingielewicz

Obraz może zawierać: 3 osoby, ludzie stoją, ślub i w budynku

12 maja podczas mszy świętej o godz 10.30 dzieci klas IV świętowały pierwszą rocznicę komunii świętej, pamiątkę pięknego i bardzo ważnego wydarzenia w ich życiu. Rok temu dzieci po raz pierwszy w życiu mogły do swoich serc przyjąć Pana Jezusa. Dzisiejsza msza święta to dziękczynienie, za dar Eucharystii, dar obecności Pana Jezusa w ich sercach.

Obraz może zawierać: 2 osoby, ludzie stoją, drzewo, dziecko i na zewnątrz

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie stoją, tłum i na zewnątrz

12.05 przypadła 3 rocznica poświęcenia pomnika św. Jana Pawła II przy naszej parafii. Z tej racji przed mszą świętą o godz 9.00 kapłani, ministranci i wierni zgromadzili się przy pomniku, aby złożyć świeże kwiaty i zapalić znicze pamięci. Została też odmówiona modlitwa o wstawiennictwo papieża rodaka nad naszą parafią i odśpiewana ulubiona pieśń papieża czyli ,,Barka,,

Obraz może zawierać: 3 osoby, ludzie stoją, chmura, niebo, drzewo, na zewnątrz i przyroda

Obraz może zawierać: 10 osób, ludzie stoją, dziecko i na zewnątrz

W dniach 27.04- 5.05. odbyła się autokarowa pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Medjugorie. Z Moniek wraz z Ks. Jackiem wyruszyły 23 osoby, natomiast uczestniczyli też pielgrzymi z Ełku, Augustowa, Łomży i Warszawy

Obraz może zawierać: 1 osoba, na scenie, buty i w budynku

Obraz może zawierać: 3 osoby, drzewo, niebo i na zewnątrz

W dniach 26 – 29 kwietnia dziecięca schola GLORIA działająca przy SP nr 1 w Mońkach i przy parafii M.B. Częstochowskiej uczestniczyła w warsztatach muzycznych w Toruniu.

Dzieci w liczbie 34 wraz ze swoimi opiekunami – Beatą Grygo, Marcinem Rzemienieckim i ks. Gawłem Korzenieckim w licznej asyście rodziców przez cztery dni doskonaliły swój śpiew w mieście Kopernika. Warsztaty prowadziły dwie studentki Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Białymstoku – Urszula Grygo (wywodząca się ze scholi) i jej przyjaciółka Justyna Proniewska.

Obraz może zawierać: 1 osoba, stoi i na zewnątrz

Obraz może zawierać: 4 osoby, w budynku

Kiedy światło poranka rozjaśnia mrok Wielkiej Nocy, śpiew procesji rezurekcyjnej obudzi dzień Zmartwychwstania. Ta uroczysta procesja jest publicznym uzewnętrznieniem się Kościoła, który żyje
z Tajemnicy Zmartwychwstania sprawowanej w Sakramentach. W niedzielę Zmartwychwstania o godz. 06:00 odbyła się Uroczysta Msza św. Rezurekcyjna, którą rozpoczęliśmy modlitwą przy Grobie Pańskim, a następnie przeszliśmy procesją trzykrotnie wokół kościoła. Niech Chrystus, który tej nocy zmartwychwstał, rozjaśni wszelkie ciemności.

Obraz może zawierać: 5 osób, ludzie stoją i ogień

Obraz może zawierać: 3 osoby

Wigilia Paschalna – najważniejsza Msza w całym roku liturgicznym, pamiątka Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Liturgia rozpoczęła się o godz. 20:00 poświęceniem ognia, następnie celebrans wniósł Paschał do świątyni śpiewając 3-krotnie „Światło Chrystusa”. Ważnym momentem liturgii było śpiewane Orędzie Wielkanocne, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i śpiewanie litanii do Wszystkich Świętych. Zabrzmiało też radosne „Alleluja” i bicie dzwonów.
Po skończonej liturgii w pustym już grobie umieszcza się w monstrancji Najświętszy Sakrament i adoruje przez całą noc do procesji rezurekcyjnej.

Obraz może zawierać: 3 osoby, ludzie stoją i w budynku

Wielki Piątek, dzień męki i śmierci Chrystusa. W tym dniu nie ma Mszy św., natomiast czytamy mękę Pańską i adorujemy krzyż. Wcześniej kapłan leży „krzyżem” by uświęcić dzień męki Chrystusa. Na krzyżu dokonało się nasze zbawienie. Niech ten symbol naszej wiary nieustannie przypomina nam jak wielką miłością obdarzył nas Chrystus, który go przyjął chcąc zgładzić grzech i śmierć, wyrwać nas z grzechu i obdarzyć nas niebem.
Po skończonej liturgii Najświętszy Sakrament przenosi się do symbolicznego grobu z odkrytą figurą Chrystusa a monstrancję przykrywa się białym welonem.

Obraz może zawierać: 1 osoba

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba

W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę o godz. 8.00 gromadziliśmy się na tzw. Ciemnej Jutrzni, czyli na modlitwie brewiarzowej o specjalnej, dostosowanej do dni Triduum, treści. Jest to nasz wyraz czuwania z Chrystusem, szukaniem Go, zgodnie ze starożytną myślą monastyczną, dla której odmawianie oficjum było przede wszystkim szukaniem Boga.

Obraz może zawierać: w budynku

Obraz może zawierać: 2 osoby, ludzie stoją i w budynku

Po skończonej Mszy św. Wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament przenosi się do tzw. ciemnicy, gdzie jest przechowywany i adorowany do Liturgii Wielkiego Piątku. W Wielki Piąte nie ma Mszy św., jest natomiast Liturgia z Adoracją Krzyża i komunią św., która konsekrowana jest podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek

Obraz może zawierać: 1 osoba, stoi i w budynku

Obraz może zawierać: 4 osoby, ludzie stoją

W imieniu wszystkich księży pracujących w naszej parafii z serca dziękujemy za każde piękne życzenia w dniu naszego święta. Dobro wyświadczone drugiemu człowiekowi zawsze wraca z podwojoną siłą. Dziękujemy za każde dobre słowo skierowane do nas, za kwiaty a przede wszystkim za każdą tak bardzo nam potrzebną modlitwę. Razem wzrastajmy i razem budujmy to co piękne i potrzebne, by każdy w naszej parafii czuł się jak w domu.